لیزر پرتوان فیزیوتراپی در مشهد

 1. خانه
 2. مقالات
 3. لیزر پرتوان فیزیوتراپی در مشهد
لیزر پرتوان فیزیوتراپی در مشهد

لیزر پرتوان فیزیوتراپی در مشهد در کلینیک فیزیوتراپی نگارستان در مشهد در کنار سایر تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی برای کمک به بهبود شرایط مراجعه کنندگان عزیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تکنولوژی لیزر با شدت بالا (HIL) بر اساس اصل شناخته شده لیزر درمانی با سطح پایین (LLLT) است. قدرت بالا و انتخاب طول موج مناسب امکان نفوذ عمیق بافت را فراهم می کند. HIL شکل قدرتمند و غیر اعتیادآور مدیریت درد را ارائه می دهد. از طریق یک فرآیند طبیعی انتقال انرژی (تحریک زیستی و اثر فوتومکانیکی) باعث افزایش سرعت بهبود و بازسازی می شود.

لیزر پرتوان فیزیوتراپی به ویژه در درمان آسیب های ورزشی موثر است، به عنوان مثال. کشیدگی عضلانی یا انحراف مفاصل و کمردرد ناشی از مثلاً فتق دیسک یا اختلالات در ناحیه گردن که باعث درد گردن می شود.

لیزر (مخفف تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده) می تواند به عنوان یک وسیله درمانی استفاده شود که نور تک رنگ (یک طول موج خاص)، منسجم (فاز ثابت) و قطبی شده (جهت دار) تولید می کند. منبع پرتو لیزر در لیزرهای پرتوان درمانی معمولاً یک دیود نیمه هادی است که قادر به تولید نور با یک طول موج خاص (مثلاً 1064 نانومتر) است. نور تولید شده توسط دیودها سپس به فیبر نوری هدایت می شود که انتهای آن به اپلیکاتور لیزر متصل می شود. پرتو بیشتر توسط یک سری عدسی پردازش می شود که جهت و قطر صحیح پرتو و در نتیجه نقطه را تضمین می کند.

موارد کاربرد لیزر پرتوان در فیزیوتراپی

 • آسیب های ورزشی
 • نقطه ماشه ای
 • شانه یخ زده
 • پیچ خوردگی مچ پا
 • فتق دیسک کمر و گردن
 • کمردرد و گردن درد مزمن
 • آرتروز زانو
 • فشار عضلانی

لیزر پرتوان در فیزیوتراپی در دو حالت پالسی و پیوسته قابل استفاده است. حالت پالس نشان دهنده روشن و خاموش کردن لیزر با فرکانس بسیار بالا است و به عنوان یک درمان ضد درد استفاده می شود. تابش مداوم حالتی است که در آن لیزر در تمام مدت درمان روشن می‌ماند و برای تحریک زیستی، بهبودی و بهبودی استفاده می‌شود.

اگرچه استفاده از لیزر با شدت بالا به طور کلی بی خطر است و فرآیندهای ترمیمی را بهبود می بخشد، اما همچنان می تواند به چشم آسیب برساند و بنابراین استفاده از عینک محافظ در طول درمان الزامی است. با افزایش قدرت لیزر با شدت بالا، احتیاط در مورد اثرات حرارتی آن وجود دارد که از یک طرف درمان بسیار دلپذیری را ارائه می دهد، اما از طرف دیگر، اگر توسط اپراتور آموزش دیده نظارت و استفاده نشود، می تواند به بافت آسیب برساند.

تاثیرات لیزر درمانی

تحریک میکروسیرکولاسیون
امواج مکانیکی ایجاد شده توسط لیزر با شدت بالا، میکروسیرکولاسیون موضعی را تحریک کرده و از تخلیه لنفاوی ناحیه پاتولوژیک حمایت می کند. لیزر پرتوان فیزیوتراپی با ترکیب تحریک زیستی و تحریک نور مکانیکی، در واقع بافت را التیام می بخشد و در عین حال یک شکل قدرتمند و غیر اعتیادآور از مدیریت درد را ارائه می دهد.

اثر ضد التهابی
انرژی تحویل داده شده به سلول ها توسط لیزر با شدت بالا، متابولیسم سلولی را سرعت می بخشد و باعث جذب سریع تر واسطه های پیش التهابی می شود. کاهش غلظت واسطه های پیش التهابی، نفوذپذیری مویرگی را بازیابی می کند و منجر به از بین رفتن کامل التهاب و بازگشت سریع تر به فعالیت های روزانه می شود.

تحریک زیستی
تبادل سریعتر اکسیژن و متابولیسم در اثر تابش لیزر باعث می شود اتم های اکسیژن بیشتری به میتوکندری برسند. میتوکندری ها بیشتر تحریک می شوند تا ATP را سریعتر سنتز کنند. ATP امکان سنتز سریعتر RNA و DNA را فراهم می کند و منجر به بهبودی سریعتر، بهبودی و کاهش ادم در ناحیه تحت درمان می شود.

اثر حرارتی
اثر حرارتی لیزر درمانی با شدت بالا ناشی از جذب پرتو لیزر 1064 نانومتری در ساختارهای سطحی است که در نتیجه باعث افزایش دما در بافت می شود. اثر حرارتی باعث اتساع عروق می شود. در نتیجه مقادیر بیشتری اکسیژن به بافت می رسد و متابولیت های بیشتری جذب می شوند.

آرامش عضلانی
انرژی منتقل شده توسط انتشار مداوم لیزر با شدت بالا به بافت باعث اتساع عروق در ناحیه تحت درمان می شود. با افزایش جریان خون بیشتری از ناحیه تحت درمان عبور می کند، ماهیچه ها شل می شوند. در نشانه‌های دردناک مرتبط با عضله مانند نقاط ماشه‌ای، کشیدگی عضلانی و غیره، بیمار احساس تسکین فوری درد ناشی از تنش عضلانی و افزایش دامنه حرکتی را دارد.

 

مقالات مرتبط :

تکار تراپی در مشهد

فیزیوتراپی کف لگن در مشهد

فیزیوتراپی ورزشی در مشهد

مگنت تراپی در مشهد

شاک ویو تراپی در مشهد