فیزیوتراپی کف لگن

  1. خانه
  2. مقالات
  3. فیزیوتراپی کف لگن
فیزیوتراپی کف لگن

فیزیوتراپی کف لگن یکی از موثرترین روشها در درمان مشکلات ناشی از ضعف و اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است که در کلینیک فیزیوتراپی نگارستان در مشهد ارائه می شود.

بی اختیاری، یا کنترل ضعیف مثانه یا روده، وضعیتی است که معمولاً با بارداری، زایمان، یائسگی یا طیف وسیعی از شرایط مزمن مانند آسم، دیابت یا کمردرد مرتبط است. بی اختیاری ادرار دو برابر بیشتر از مردان زنان را تحت تأثیر قرار می دهد که تا حدی به دلیل وقایع مربوط به سلامت باروری منحصر به فرد زنان است. با این حال، علیرغم اینکه این عارضه تا چه اندازه رایج است، هنوز هم می تواند برای بسیاری از زنان بحث در مورد آن شرم آور باشد.

به دست آوردن شهامت برای دیدن فردی در مورد بی اختیاری خود می تواند سخت باشد، اما دانستن اینکه در اولین قرار ملاقات چه چیزی باید انتظار داشته باشید می تواند به رفع برخی از نگرانی هایی که ممکن است داشته باشید کمک کند.

فیزیوتراپیست هایی که بی اختیاری را درمان می کنند می دانند که این علائم می تواند شرم آور باشد و صحبت در مورد آنها دشوار باشد. آنها به بحث در مورد این مسائل عادت کرده اند و سعی می کنند شما را راحت کنند. تمام گفتگوهایی که با فیزیوتراپیست خود دارید محرمانه می ماند، بنابراین هیچ ترسی از شنیده شدن وجود ندارد. 

فیزیوتراپی کف لگن

در اولین قرار ملاقات شما در جلسه فیزیوتراپی، فیزیوتراپیست شما می خواهد تا آنجا که می تواند در مورد آنچه که شما تجربه می کنید اطلاعات کسب کند، بنابراین آنها می توانند تشخیص دقیق و بهترین راه را برای کمک به شما انجام دهند. دانستن در مورد انواع چیزهایی که ممکن است بخواهند در مورد آنها بپرسند و نوع معاینه ای که ممکن است در اولین قرار ملاقات شما رخ دهد می تواند برای شما مفید باشد.

اگر مشکل اصلی شما مربوط به بی اختیاری روده یا پارگی بزرگ ناشی از زایمان باشد، ممکن است به جای معاینه واژینال، معاینه مقعدی انجام شود. پزشک از یک انگشت دستکش دار برای ارزیابی عضلات کف لگن در راست روده استفاده می کند. آنها از شما می خواهند چندین بار ماهیچه ها را منقبض و شل کنید.

گاهی اوقات فیزیوتراپیست شما ممکن است موارد دیگری مانند حالت ایستادن و نشستن شما و نحوه حرکت شما را بررسی کند.

برخی از فیزیوتراپیستها ممکن است عضلات کف لگن شما را با استفاده از سونوگرافی بررسی کنند. آنها ممکن است از یک کاوشگر بر روی پایین شکم شما یا در قسمت بیرونی پرینه شما (بین واژن و مقعد) برای بررسی عضلات کف لگن استفاده کنند.

درمانهای فیزیوتراپی کف لگن

انواع درمان(هایی) که فیزیوتراپیست شما توصیه می کند به مشکل فردی شما بستگی دارد. با این حال، گزینه های درمانی رایج می تواند شامل موارد زیر باشد:

نسخه ای از تمرینات عضلات کف لگن. به طور معمول، اینها تمریناتی برای تقویت کف لگن یا بهبود عملکرد این عضلات هنگام سرفه هستند. اگر مشکل آنها به سفت بودن یا سفت بودن بیش از حد عضلات کف لگن مربوط می شود، ممکن است به برخی از زنان تمریناتی داده شود تا یاد بگیرند که عضلات کف لگن خود را آرام کنند.

بیوفیدبک تراپی نیز از تکنیک های فیزیوتراپی است که برای کمک به درمان مشکلات ناشی از ضعف عضلات کف لگن کمک می کند.

اگر اغلب نیاز فوری یا مکرر برای رفتن به توالت دارید، ممکن است از استراتژی های تمرین مثانه استفاده شود. این استراتژی ها به شما کمک می کند تا کنترل بهتری بر عادت های مثانه خود داشته باشید. اگر قبلاً آن را انجام نداده اید، ممکن است از شما خواسته شود که یادداشت روزانه مثانه را انجام دهید.

اصلاح مقدار و نوع مایعاتی که می نوشید یا اصلاح رژیم غذایی و مصرف فیبر می تواند گاهی اوقات توصیه شود.

ممکن است اصلاح عوامل مختلفی در سبک زندگی شما توصیه شود، مانند نوع ورزشی که انجام می دهید یا کاهش وزنه زدن. در بسیاری از موارد این تغییرات موقتی خواهند بود تا زمانی که بتوانید کنترل بهتری بر بی اختیاری خود داشته باشید.

اگر پرولاپسی دارید که بر بی اختیاری شما تأثیر می گذارد، برخی از پزشکان ممکن است پیشنهاد دهند که یک پساری حمایتی برای کمک به شما تعبیه کنند. این یک دستگاه سیلیکونی است که در داخل واژن نصب می شود. اگر فکر می‌کند که این ممکن است مفید باشد، پزشک شما این موضوع را با شما در میان خواهد گذاشت.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن در مشهد – فیزیوتراپی خوب در مشهد – بهترین مرکز فیزیوتراپی در مشهد