فیزیوتراپی دیسک کمر

  1. خانه
  2. مقالات
  3. فیزیوتراپی دیسک کمر
فیزیوتراپی دیسک کمر

فیزیوتراپی دیسک کمر موثرترین روش در درمان غیرجراحی دیسک کمر و مشکلات مرتبط با ستون فقرات است که در کلینیک فیزیوتراپی نگارستان در مشهد ارائه می شود.

دیسک‌های نخاعی حلقه‌های جذب شوک از فیبروغضروف و گلیکوپروتئین هستند که بدن‌های مهره‌ای استخوانی شما را از هم جدا می‌کنند و در عین حال به حرکت در هر سطح ستون فقرات اجازه می‌دهند و فضای کافی برای اعصاب اصلی ستون فقرات برای خروج از کانال نخاعی و حرکت به سمت اندام‌های شما وجود دارد.

زمانی که ماده داخلی دیسک (هسته) از طریق حلق به فضای کانال نخاعی بیرون زده باشد می تواند سبب وارد شدن فشار به ریشه ها و اعصاب نخاعی شده و با بروز علائمی همچون کمردرد ، بی حسی ، ضعف و گزگز کردن اندام ها همراه باشد.

درد دیسک می تواند به طرق مختلف ظاهر شود و اغلب بیماران ترکیبی از علائم زیر را دارند اما نه همه آنها:

  • کمردرد که ممکن است به باسن و پاها نیز منتشر شود.
  • دردی که با نشستن طولانی مدت، خم شدن به جلو، بلند کردن اجسام، نشستن تا ایستادن، سرفه یا عطسه تشدید می شود.
  • تشدید علائم پس از مدنی بی حرکتی
  • محدود شدن دامنه حرکات ستون فقرات برای خم و راست شدن

افراد اغلب وقتی می شنوند که پزشک یا فیزیوتراپیست خود کلمه “دیسک” را ذکر می کند، مضطرب می شوند. با این حال، مطالعات MRI انجام شده است که در آن افراد سالم بدون درد اسکن شده اند و دیسک های برآمده دارند، و برخی از افرادی که درد مداوم در اسکن داشته اند، فتق دیسک ندارند. وجود یک دیسک برآمده در MRI ممکن است با علائم شما مرتبط باشد یا نباشد و این علائم شما هستند که برای ما اهمیت بیشتری دارند. پیام اصلی این است که در مورد آنچه تصویربرداری به شما نشان می دهد استرس نداشته باشید و علائم و اختلال عملکرد را درمان کنید.

فیزیوتراپی دیسک کمر

فیزیوتراپی در تسکین این نوع درد بسیار مفید است و فیزیوتراپیست شما می‌تواند در مورد نحوه مدیریت کمردرد شما را بخوبی راهنمایی کند.

فیزیوتراپیست شما از مجموعه ای از ابزارهای درمانی استفاده خواهد کرد. هدف آنها کاهش درد و التهاب شماست.

متخصص فیزیوتراپی برای کمک به تسکین علائم و درمان این عارضه از متدها و مدالیته های مختلفی استفاده می کند ، تکنیک های درمان دستی ستون فقرات ، تیپینگ ، سوزن خشک ، تمرینات ورزشی ، الکتروتراپی و التراسوند ، کشش ستون فقرات و لیزر درمانی با توجه به شرایط بیمار توسط متخصص فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند.

با برطرف شدن درد و التهاب شما، فیزیوتراپیست شما توجه خود را به بازگرداندن تراز و دامنه حرکتی طبیعی مفصل، طول عضله و تنش استراحت، قدرت و استقامت عضلانی معطوف خواهد کرد.

فیزیوتراپیست شما را با یک برنامه ثبات پایین شکم و مرکزی شروع می کند تا عضلات مهم شما را که به صورت پویا ستون فقرات شما را کنترل و تثبیت می کنند، تسهیل کند.

تمرینات ورزشی بخش مهمی از برنامه مدیریت دیسک کمر با فیزیوتراپی است که با توجه به شرایط هر بیمار و بر اساس علائم و شدت دیسک بیرون زده در نظر گرفته می شود.

تمرینات ورزشی مناسب دیسک کمر شامل تمرینات کششی ، تمرینات تقویتی و تمرینات دامنه حرکتی می شود که بطور منحصر بفردی برای هر بیمار تنظیم می شود.

فیزیوتراپیست شما را در مورد بهترین موقعیت ها برای حمایت از ستون فقرات راهنمایی می کند. آنها همچنین وضعیت هایی را که باید از آنها اجتناب کنید را توضیح می دهند، که می تواند برای بهبودی شما مضر باشد.

در صورتی که عوارض ایجاد شده برای بیمار به حدی باشد که با روشهای غیرتهاجمی همچون فیزیوتراپی دیسک کمر قابل کنترل نباشد و فرد نیازمند جراحی برای درمان دیسک کمر باشد ، فیزیوتراپی قبل و پس از جراحی برای کمک به تسریع بهبودی از اهمیت زیادی برخوردار است.