فیزیوتراپی در نازایی و چسبندگی لوله های رحم

  1. خانه
  2. مقالات
  3. فیزیوتراپی در نازایی و چسبندگی لوله های رحم
فیزیوتراپی در نازایی

فیزیوتراپی در نازایی و چسبندگی لوله های رحم توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی نگارستان در مشهد (فیزیوتراپی کف لگن در مشهد) ارائه می شود.

چسبندگی لوله های رحم یکی از دلایل شایع ناباروری است که خوشبختانه امروزه با روشهای موثری همچون فیزیوتراپی کف لگن قابل درمان است.

عواملی که در بروز نازایی نقش دارن بسیار متنوع بوده و عبارتند از:

ناهنجاری در رحم و لوله های رحمی، اختلالات تخمدان ، اختلال در سیستم تناسلی مرد ، عفونت های مزمن ، اختلالات تخمک گذاری و …

فیزیوتراپی در نازایی

امروزه فیزیوتراپی به عنوان یکی از روش های موثر در درمان نازایی شناخته می شود که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی نگارستان در مشهد ارائه می شود.

شایع ترین دلایل نازایی 

  • انسداد لوله های رحمی که در اثر چسبندگی لوله ها، التهاب لوله ها در اثر عفونت و یا تجمع مایع درون لوله ها
  • جابه جایی رحم و لوله های رحمی بر اثر چسبندگی های داخل لگنی
  • چسبندگی در رحم ، لوله ها و صفاق
  • بارداری خارج از رحم

راهکارهای فیزیوتراپی در نازایی

اولتراسوند تراپی. امواج اولتراسوند با خواص مکانیکی و حرارتی می توانند به از بین بردن و کاهش چسبندگی و جابه جایی رحم و لوله های رحمی و آزاد کردن پرده صفاق کمک کند. برای عبور تخمک از لوله های رحمی، علاوه بر حرکات دودی لوله ها، فعالیت مژک های جدار داخلی لوله ها نیز تقش دارند. امواج اولتراسوند در آزاد کردن لوله ها و فعال تر کردن مژک ها بسیار موثر است. همچنین با افزایش گردش خون موجب بهبود اکسیژن رسانی ، جذب بهتر مواد غذایی و دفع ترشحات و مواد زائد و دردزا می شود. همچنین منجر به تجمع گلبولهای سفید از طریق افزایش گردش خون منجر به کاهش و یا از بین بردن التهاب میشود.

دستگاه اینترفرنشیال یا IF. منجر به اتساع عروق شده که افزایش گردش خون را به همراه دارد و منجر به بهبود اکسیژن رسانی و تغذیه بافت و دفع مواد دردزا و همچنین کاهش التهاب می شود. همچنین سبب اثرات تحریکی روی عضلات دستگاه تناسلی و کمک به رفع چسبندگی می شود.

امواج دیاترمی، منیپولاسیون احشایی رحم و لوله های رحمی و ورزش از دیگر راهکارهای فیزیوتراپی در درمان نازایی هستند.

تکنیک های درمان دستی نیز یک درمان عملی است که می تواند به آرامی و به تدریج تأثیر چسبندگی ها را کاهش دهد و به افزایش شانس باروری کمک کند. این راهکار فیزیوتراپی عملکرد اندام های تناسلی را بهبود می بخشد، از جمله عواملی را که به تخمک گذاری کمک می کند.

 

کلمات مرتبط :

درمان نازایی با فیزیوتراپی – درمان ناباروری با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در مشهد – فیزیوتراپی کف لگن در مشهد