فیزیوتراپی در اختلالات جنسی

  1. خانه
  2. مقالات
  3. فیزیوتراپی در اختلالات جنسی
فیزیوتراپی در اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در اختلالات جنسی

سلامت جنسی بخش مهمی از رفاه کلی ذهنی و جسمی است.

برای مردان و زنان، فیزیوتراپی در زمینه سلامت جنسی رویکردی جامع دارد و شامل درمان عضلات کف لگن است که از ستون فقرات، لگن و اندام‌های داخلی ما حمایت می‌کنند. درد یا مشکل در رابطه جنسی، همچنین به عنوان دیسپارونی شناخته می شود، یک نتیجه بسیار شایع از اختلال عملکرد کف لگن است. 

درد و ناراحتی در هنگام هر گونه فعالیت جنسی مشکلی است که بسیاری از زنان و حتی مردان از آن شکایت دارند. این ممکن است به دلایل زیادی باشد. یکی از دلایل ممکن است ضعف یا کوتاه شدن عضلات کف لگن، نورالژی پودندال، کاهش جریان خون، اختلال عملکرد مفصل (استخوان های لگن، دنبالچه، خاجی، ستون فقرات کمری) و تغییرات هورمونی باشد. اما فیزیوتراپی در اختلالات جنسی می تواند این مشکلات را برطرف کند.

آموزش مجدد عضلانی، حرکت مفاصل، تحرک عصبی، تحرک بافت نرم برای گردش خون بهتر و تمرینات درمانی می تواند به حل مشکلات جنسی شما کمک کند. اختلالات کف لگن به دلایل عصبی-عضلانی اسکلتی بر بسیاری از مردان، زنان و کودکان تأثیر می گذارد. این می تواند منجر به مشکلات ناتوانی جنسی شود. فیزیوتراپی یک گزینه غیر تهاجمی برای رفع این مشکل است.

به عنوان متخصصان حرکت، فیزیوتراپیست های سلامت لگن (PTs) آموزش دیده اند تا در مورد سلامت جنسی مانند سایر محدودیت های سبک زندگی خدمات درمانی را ارائه دهند.

تقریباً 60٪ از زنان فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود از رابطه جنسی دردناک رنج می برند. رابطه جنسی دردناک دلایل ریشه ای زیادی دارد از جمله جراحی لگن یا شکم، زایمان، سرطان، آسیب جنسی، عفونت، التهاب، زمین خوردن، استرس یا الگوهای محافظت از عضلات. علاوه بر این، عضلات کف لگن ممکن است بیش از حد فعال یا ضعیف شده باشند، که همچنین می تواند منجر به درد شود. 

فیزیوتراپی در اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در مشکلات جنسی یک رویکرد موثر و محافظه کارانه است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی نگارستان در مشهد ارائه می شود.

فیزیوتراپیست ها از روش های درمانی غیر تهاجمی برای رسیدگی به علل مختلف اختلال عملکرد جنسی استفاده می کنند. به طور معمول آنها با یک صفحه نمایش کامل بدن شروع می شوند و پس از آن معاینه عضلانی با استفاده از تجزیه و تحلیل حرکت و لمس برای ارزیابی تنش، ضعف و یا درد انجام می شود.

یک معاینه داخلی ملایم به فیزیوتراپیست اجازه می دهد تا علت درد در حین فعالیت جنسی را با دقت بیشتری مشخص کند. یک فیزیوتراپیست برنامه ای برای مراقبت ایجاد می کند که شامل تکنیک های آزادسازی عضله، تمرینات فعال سازی یا آرام سازی، اصلاح رفتار، تمرکز حواس و تکنیک های تنفس و همچنین موقعیت جنسی ایمن برای جلوگیری از تشدید عضلات است.

اختلال عملکرد جنسی می تواند منجر به ارجاعات غیر ضروری متخصص و هزینه های مالی و زمانی بالا برای بیمار و همچنین اثرات اجتماعی و عاطفی شود، با جستجوی درمان محافظه کارانه و جامع از یک فیزیوتراپیست در شروع علائم می توان به درمان اختلالات جنسی با کم ترین هزینه امیدوار بود.

تکنیک های درمان دستی در فیزیوتراپی با شکستن بافت اسکار، شل کردن عضلات و بازگرداندن تقارن به کاهش درد در حین رابطه جنسی کمک می کند. همینطور تکنیک های رهاسازی میوفاشیال، همراه با درمان های خاص می توانند به بهبود عملکرد جنسی کمک کنند. نشان داده شده است که ورزش‌ها باعث کاهش درد و افزایش تحرک و عملکرد کلی در ناحیه لگن می‌شوند. از دیدگاه روان‌شناختی، کاهش درد بار روانی مرتبط با مقاربت را کاهش می‌دهد و به نوبه خود تمایل به داشتن و لذت بردن از رابطه جنسی را افزایش می‌دهد.

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در اختلالات جنسی – فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در مشکلات جنسی آقایان – فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در مشکلات حنسی خانم ها – فیزیوتراپی در مشهد