درمان یبوست با فیزیوتراپی

  1. خانه
  2. مقالات
  3. درمان یبوست با فیزیوتراپی
درمان یبوست با فیزیوتراپی

درمان یبوست با فیزیوتراپی در مرکز فیزیوتراپی نگارستان در مشهد (فیزیوتراپی خوب در مشهد) با بهره گیری از متدهای درمانی روز ارائه می شود.

بر اساس آمارها در حدود ۲۰ درصد از افراد در طول زندگی خود یبوست را تجربه کرده و با مشکلات ناشی از آن روبرو هستند.

یبوست یک بیماری بسیار شایع است که افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد. از کودکان تا افراد مسن، با این حال افراد مسن پنج برابر بیشتر از آن رنج می برند.

شیوع یبوست بیشتر از بسیاری از بیماری های مزمن دیگر از جمله فشار خون بالا، دیابت و چاقی است و در زنان نیز شیوع بیشتری دارد. در واقع، 40 درصد از زنان در سه ماهه سوم بارداری خود از یبوست رنج می برند.

پزشکان اغلب یبوست را بر اساس دفعات دفع مدفوع توصیف می کنند. کمتر از 3 بار در هفته غیر طبیعی در نظر گرفته می شود. بیماران معمولاً یبوست را با علائم مختلفی از جمله زور زدن، دفع مدفوع سفت، احساس تخلیه ناقص و نفخ شکم توصیف می کنند.

یبوست می تواند به روش های مختلفی بروز کند و باعث شود برخی در تخلیه روده خود دچار مشکل شوند. در حالی که دیگران ممکن است حرکات روده را به ندرت تجربه کنند. شدت یبوست می تواند بسیار متفاوت باشد. بسیاری آن را فقط برای مدت کوتاهی تجربه می کنند و می توانند با تغییر سبک زندگی مشکل را حل کنند. برخی دیگر ممکن است سال ها از یبوست مزمن رنج ببرند که بر سلامت کلی آنها تأثیر می گذارد.

انواع یبوست

  • عملکردی
  • دفع آهسته
  • اختلال عملکرد خروجی

افرادی که یبوست عملکردی را تجربه می کنند، مشکل یا تاخیر در دفع ، مدفوع سفت و نفخ یا گرفتگی شکم را گزارش می کنند. یبوست دیر گذر نتیجه کاهش یا کندی حرکت در دستگاه گوارش است. علائم ممکن است شامل دفعات کم حرکت روده، عدم تمایل به دفع مدفوع و اتساع و ناراحتی شکم باشد. در نهایت، یبوست اختلال عملکرد خروجی می تواند به دلیل مکانیکی باشد و شامل اختلال عملکرد کف لگن می شود. سفت بودن کف لگن می تواند منجر به کاهش توانایی اسفنکتر مقعد برای انقباض و شل شدن شود و در نتیجه اجابت مزاج را دشوار می کند، در این شرایط فیزیوتراپی کف لگن می تواند به درمان یبوست کمک کند.

درمان یبوست با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی کف لگن یکی از روشهای موثر در درمان یبوست ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است که توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی نگارستان در مشهد ارائه می شود.

فیزیوتراپیست کف لگن می تواند یک معاینه داخلی را هم به صورت واژینال و هم از راه مقعدی انجام دهد تا قدرت شما را ارزیابی کند.

عضلات کف لگن از اندام های لگن حمایت می کنند و مثانه و حرکات روده فرد را کنترل می کنند. در طول اجابت مزاج، عضلات کف لگن شل می شوند تا اجازه عبور مدفوع را بدهد. با این حال در برخی از افرادی که از اختلال عملکرد کف لگن رنج می برند، عضلات کف لگن به جای شل شدن در حین تلاش برای تخلیه روده منقبض می شوند و این الگوی عضلانی متناقض است که این روند را متوقف می کند و باعث یبوست می شود.

خبر خوب این است که این هماهنگی ضعیف عضلانی بین عضلات شکم و کف لگن قابل درمان است. اگر عضلات شکم و کف لگن خود را دوباره آموزش دهید، می توانید بر یبوست غلبه کنید. یک رویکرد درمانی دستی می تواند به آزادسازی عضلات سفت کف لگن از طریق یک برنامه تمرینی و کششی خاص کمک کند. علاوه بر این، فیزیوتراپی می تواند به فرد یاد دهد که چگونه ماهیچه های کف لگن را به درستی منقبض و آزاد کند.

علاوه بر این راهکارها، در برنامه درمان یبوست با فیزیوتراپی ، فیزیوتراپیست کف لگن می تواند بر روی ماساژ شکم نیز کار کند تا به انتقال مدفوع کمک کند. آن‌ها همچنین می‌توانند توصیه‌ها و راهنمایی‌های کلی در مورد اصلاح رژیم غذایی و موقعیت‌های توالت کردن که ممکن است به یبوست شما کمک کند، ارائه دهند.

درمان محافظه کارانه یبوست به طور سنتی شامل افزایش دریافت فیبر و آب رژیمی توسط بیمار و افزایش فعالیت بدنی است. اگرچه این راه حل ها سنگ بنای درمان محافظه کارانه هستند، اما ممکن است به تنهایی کافی نباشند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی برای درمان یبوست – فیزیوتراپی برای درمان یبوست – درمان یبوست با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در مشهد – فیزیوتراپی کف لگن در مشهد – بهترین کلینیک فیزیوتراپی در مشهد – فیزیوتراپی برای درمان بی اختیاری ادرار – درمان مشکلات جنسی با فیزیوتراپی