درد دنبالچه و درمان آن با فیزیوتراپی

 1. خانه
 2. مقالات
 3. درد دنبالچه و درمان آن با فیزیوتراپی
درد دنبالچه

درد دنبالچه و درمان آن با فیزیوتراپی

دنبالچه ما پایین ترین نقطه ستون فقرات است و اغلب به عنوان دنبالچه از آن یاد می شود. درست در زیر استخوان خاجی قرار می گیرد و نقش مهمی در ایجاد ثبات بازی می کند ، به خصوص زمانی که فرد نشسته است. درد در این ناحیه می تواند به دلایل مختلفی مانند ضربه به دنبالچه و عضلات اطراف آن باشد.

درمان درد دنبالچه

گاهی اوقات تسکین فوری تنها چیزی است که در ذهن شما وجود دارد، به خصوص اگر درد به ویژه حاد باشد. اگر درد مداوم را تجربه می کنید با متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی نگارستان در مشهد تماس بگیرید تا بهترین درمان برای شما در نظر گرفته شود.

استفاده از کمپرس سرد و یا گرم به تسکین درد بطور موقت کمک می کند.

در صورت درد شدید استفاده از داروهای مسکن می تواند کمک کننده باشد.

تمرینات فیزیوتراپی برای درد دنبالچه یکی از گزینه های اصلی درمانی برای التهاب یا تروما در این ناحیه از بدن شما است. اگر درد دنبالچه را تجربه می کنید، این تمرینات را در خانه امتحان کنید:

کشش پیریفورمیس
این کشش بافت هایی را هدف قرار می دهد که به دنبالچه شما متصل می شوند – عمدتاً آنهایی که در وسط باسن قرار دارند. یک تشک یوگا بردارید یا یک کف فرش نرم پیدا کنید تا به پشت دراز بکشید.

 • در حالی که پشت خود را روی زمین قرار داده اید، پای چپ خود را روی زانوی راست خود بردارید تا پاهای خود را روی هم قرار دهید.
 • به آرامی زانوهای خود را به سمت سینه خود بیاورید.
 • اگر زانوهای شما درد می کند، از دستان خود برای اعمال فشار ملایم استفاده کنید یا جلوی ساق پا را نگه دارید.
 • 2 دقیقه نگه دارید.
 • پاهای خود را پایین بیاورید و کشش را در سمت دیگر تکرار کنید.

کشش پای متقاطع گلوتئال
هر دو باسن به دنبالچه متصل هستند و می توانند منبع اصلی درد پس از دوره های طولانی دویدن یا ورزش باشند و می توانند استخوان دنبالچه را بکشند و باعث ناراحتی شوند. هدف این کشش شل شدن باسن و تسکین هرگونه التهاب در ناحیه تحتانی ستون فقرات است.

 • صاف به پشت دراز بکشید، مچ پای چپ خود را روی پای راست بیاورید.
 • زانوی چپ خود را بیرون نگه دارید و به آرامی پای راست خود را به سمت قفسه سینه خود بکشید.
 • برای اکستنشن – جلوی ران یا ساق پا را نگه دارید و فشار ملایمی به سمت قفسه سینه خود وارد کنید.
 • پاهای خود را پایین بیاورید و کشش را در سمت دیگر تکرار کنید.

روشهای مناسب برای جلوگیری از درد دنبالچه

بسیاری از علائمی که ناشی از تنش و التهاب در ناحیه تحتانی ستون فقرات و دنبالچه است، ناشی از برخی عادات روزانه است که با تمرین و انضباط به راحتی می توان آنها را از بین برد. در اینجا چند تکنیک پیشگیری وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از درد دنبالچه در آینده از آنها استفاده کنید:

 • زمان کمتری را برای نشستن صرف کنید. این بدیهی ترین است، اما اگر در یک شغل اداری کار می کنید، اغلب سخت ترین آن است. اگر متوجه شدید که این دلیل اصلی درد دنبالچه شماست، شاید ارزش آن را داشته باشد که روی میز کار با ارتفاع ایستاده سرمایه گذاری کنید یا در طول روز زمان بیشتری برای پیاده روی پیدا کنید.
 • تمرینات فیزیوتراپی برای درد دنبالچه را در برنامه روزانه خود بگنجانید. حتی اگر 4 دقیقه حرکات کششی در هر روز یا روز دوم انجام شود، این می تواند کمک زیادی به تسکین درد و علائم طولانی مدت کند.
 • داشتن یک سطح نرم تر برای نشستن در محل کار یا روی میز ناهار خوری راهی عالی برای کاهش فشار و نرم کردن فشار و ضربه پایدار در هنگام نشستن است.
 • عادات وضعیت بدن خود را تغییر دهید – کار بر روی وضعیت بدن بخش مهمی از کاهش استرس روی دنبالچه است. 

فیزیوتراپی در مشهد

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی نگارستان در مشهد خدمات تخصصی فیزیوتراپی را با استفاده از تجهیزات پیشرفته همچون بیوفیدبک ، مگنت تراپی ، لیزر تراپی ، شاک ویو تراپی و … در کنار تکنیک های درمان دستی و سوزن خشک برای کمک به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می دهند.

فیزیوتراپی کف لگن یکی از خدماتی است که بطور تخصصی در مرکز فیزیوتراپی نگارستان در مشهد ارائه می شود.